sobota, 25 kwietnia 2015

"Happy Squirrel" Card- Karta "Szczęśliwej Wiewiórki"

Kartę Szczęśliwej Wiewiórki możemy spotkać w kilku taliach tarota dostępnych na rynku. Nie jest ona tak naprawdę częścią talii tarota, aczkolwiek wiele osób zastanawia się, o co chodzi z tą kartą, dlaczego akurat "Szczęśliwa Wiewiórka", jakie ta karta ma znaczenie, skąd pochodzi. W tym wpisie chciałabym wyjaśnić Wam, czym tak naprawdę jest owa tajemnicza karta.

Jej historia jest dość zaskakująca i zabawna. Otóż karta ta swoje początki wzięła z... kreskówki. Dokładniej z "The Simpsons". Tutaj możecie zapoznać się z fragmentem, w którym karta Szczęśliwej Wiewiórki się pojawia.

Oryginalnie więc (tzn. w owej kreskówce) wyglądała ona tak:

Karta Szczęśliwej Wiewiórki
W sumie nie jest jasne (a przynajmniej mnie nie udało się dotrzeć do konkretnych informacji), dlaczego ta karta doczekała się uznania w formie dodawania jej do niektórych talii tarota. Znamy dodatkowe karty- czasem specjalne, jak np. w Crystal Visions Tarot (The Unknown Card), 78 Tarot (Chosen Fate, Wild Fate), Victorian Romantic Tarot (The Fortune Teller), Bohemian Gothic Tarot (Memento Mori, Danse Macabre) czy Tarot of Dreams (karty Pałace- Pałac buław, Pałac kielichów, Pałac monet, Pałac mieczy). Często pojawiają się karty dodane przez wydawnictwo, np. jako reklama (np. Shaman Tarot i niemal każda talia wydana przez LoScarabeo) czy miejsce na przykładowe rozkłady (np. Gilded Tarot).
Karta Szczęśliwej Wiewiórki może być różnie rozpatrywana. Znaczenie tej karty nie jest jasne, najczęściej określa się je właśnie jako "niejasne i tajemnicze". Jednak wiele osób spekuluje odnośnie możliwego znaczenia tej karty. Ja uważam, że skoro jest to w gruncie rzeczy karta dodana, nie jest częścią właściwą talii tarota, to każdy jeden może sobie sam ustalić, jakie ma ona znaczenie (o ile oczywiście w ogóle jej używa).

Tu i tu możecie zapoznać się z opiniami innych na temat tej karty oraz ze spekulacjami na temat jej znaczenia włączając próbę umieszczenia jej na Drzewie Życia (strony są w języku angielskim).
Tutaj natomiast przedstawiono część talii zawierających kartę Szczęśliwej Wiewiórki. Poniżej przykładowe wizerunki karty.

Karta Szczęśliwej Wiewiórki w różnych taliach, kolejno: Wooden Tarot, Mibramig Magical Tarot, Touchstone Tarot, Revelations Tarot, Animism Tarot, Shadowscapes Tarot


.
.
.

Btw, polecam TEN POST 
– taki "ostateczny przewodnik po interpretowaniu" (między innymi kart).
Trochę przydługi, ale po lekturze żadna talia 
(czy cokolwiek innego) 
nie będzie wam już problemem przy interpretacji. 
 
.
.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz ochotę podzielić się słowem? Zapraszam! :)