niedziela, 26 kwietnia 2015

Tarot- karta Księżyca

Księżyc to jedna z tych kart w tarocie, za którymi nie za bardzo się przepada. Zwykle przyjmujemy jej znaczenie jako fałsz, iluzja, tajemnica, marzenia. Czasami interpretuje się ją jako intuicja, szósty zmysł, zdolności parapsychiczne. Często mówi o naszej podświadomości, o snach, ukrytych pragnieniach.
Jednak w Tarocie Thotha Księżyc ma nieco inne znaczenie. Reprezentuje światłość stwarzaną przez mrok. Mówi o koszmarach sennych, pokazuje ścieżkę wiodącą przez ten koszmar, aż po jego kres. Stworzenie wynoszące z wody słońce reprezentuje skarabeusza- boga Słońca o północy. Z umierającego księżyca kapią krople zatrutej krwi. Po obu stronach ścieżki oświetlonej światłem księżyca stoją postacie boga Anubisa łączonego z mumifikacją i życiem pozagrobowym.
Karcie Księżyca przyporządkowana jest hebrajska litera Qoph oznaczająca "Tył Głowy"- możemy to odczytać jako metaforę naszej podświadomości.
Bez wątpienia Księżyc to najmroczniejsza karta w tarocie.

Thoth Tarot

Rider-Waite Tarot
W jednej z najbardziej rozpoznawanych talii- Tarocie Rider-Waite'a- karta Księżyca wydaje się mieć znacznie mniej niepokojący charakter. Na tej talii opiera się większość wydawanych współcześnie talii tarota, nic więc dziwnego, że wymowa karty Księżyca straciła wiele swego mroku. Tarot Rider-Waite'a to talia przepełniona symboliką, niemniej jednak trzeba mieć pewną wiedzę i niemałą orientację w temacie, by ją odpowiednio rozszyfrować.
Pewne elementy, które widzimy na tej karcie w Tarocie Thotha, zostały zachowane, aczkolwiek sprytnie ukryte, zmienione. Widzimy tu więc raka ("zastępcę" skarabeusza), jednak nie ma tu ani śladu po słońcu, które powinien on wynosić z wody. Mamy dwa psy (jako reprezentanci boga Anubisa), mamy umierający księżyc i kapiącą z niego krew (która de facto wcale nie przypomina krwi). Mamy ścieżkę, mamy również dwie wieże. Jak widać w Tarocie Rider-Waita mamy w sumie dokładnie to samo, co w Tarocie Thotha, jednak przedstawione w nieco inny sposób.

Skoro podstawy zostały już omówione, pora przejść do prezentacji wizerunków karty Księżyca w różnych taliach. :) Jak zwykle będę tu opisywała moje skojarzenia, moje interpretacje. Jeśli ktoś miałby ochotę w jakikolwiek sposób się dołączyć (np. poprzez napisanie komentarza), zapraszam serdecznie. :)

Pictorial Key Tarot
Tutaj z wody wynurza się groteskowy stwór przypominający ośmiornicę.
Księżyc wydobywa z naszej podświadomości (woda) najstraszniejsze, najbardziej skrywane aspekty. Gdy zanurzamy się w podróż wraz z kartą Księżyca, możemy się spodziewać ujrzenia strasznej prawdy o nas samych. Im więcej mamy do ukrycia, tym mocniej ta karta będzie nas "dręczyła". Jeśli natomiast mamy czyste serce, nie musimy się obawiać.

78 Doors Tarot
Księżyc wg wielu osób może mówić o ciąży. Dziecko w łonie kobiety- niczym słońce wynoszone z wody przez skarabeusza- zapowiada nowy, lepszy początek, zmianę na lepsze.
Kameleon- symbol zmienności- analogia do "zmienności" księżyca w formie jego faz.

Gothic Tarot of Vampires
Duchy, zaświaty. Księżyc mówi m.in. właśnie o tej "drugiej stronie". Może wskazywać mediumizm, kontakty ze światem dusz.

Universal Goddesses Tarot
Selene- bogini księżyca.

Należała do drugiego pokolenia tytanów. Była bóstwem związanym z kultem Księżyca. Według wierzeń starożytnych Greków przemierzała nocne niebo na srebrnym rydwanie, zaprzężonym w parę białych koni, które najbardziej jaśniały w czasie księżycowej pełni. Swą wędrówkę rozpoczynała (wynurzając się z fal oceanu) na wschodzie i kończąc (zanurzając się w falach oceanu) po drugiej stronie zachodzie. Przypisywano jej wpływ na praktyki magiczne i stan zdrowia. Córka tytana Hyperiona i tytandiy Tei oraz siostra Heliosa i Eos, przypuszczalnie także Tytana. Selene pokochała śmiertelnika Endymiona (pięknego i młodego pasterza), którego odwiedzała w grocie na wzgórzu Latmos z ich związku narodziło się 50 córek . Kult Selene należał do rzadkości, bowiem łączono go z kultem Artemidy (uważano ją również za boginię księżyca) a późniejszym czasie, także z kultem Hekate. Tylko w kilku miejscach, głownie na Peloponezie, jej oddawano boską cześć.

Roots of Asia Tarot
Księżyc jako nasza podświadomość, zanurzanie się w jej głębie, analizowanie siebie, swojej psychiki. Ten wizerunek może też wskazywać śmierć: zanurzamy się w wodzie, padają na nas ostatnie promienie słońca, księżyc (energia Yin) przybywa i wkrótce zapanuje na niebie.

Tarot of the Sephiroth

Hathor (Het-heret, Het-Heru – egip. Pałac/Dom Horusa) – egipska bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy, a także patronka nekropolii tebańskiej. Pierwotnie stanowiła personifikację pałacu faraona (stąd jej imię; podobnie Izyda była personifikacją tronu) Z czasem stała się bóstwem miłości, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Nosiła przydomki "Oka Horusa", "Złotej Bogini", "Bogini Niebios", "Pani Czerwonej Góry" i "Turkusowej Pani". Grecy identyfikowali ją z Afrodytą, a Rzymianie z Wenus.

AnnaK Tarot
Spokojna woda, ogromny księżyc, w oddali dwie wieże niczym brama pomiędzy jednym światem, a drugim. 
Osho Zen Tarot
"Poprzednie życia"- taką nazwę otrzymała karta Księżyca w tej talii. Mówi więc ona o wpływie przeszłości, o karmie, o cyklach życia.

Ananda Tarot
Siła wody (a więc to, co reprezentuje ten żywioł). Zaznaczony tu mamy znak Ryb (astrologiczne przyporządkowanie karty), widzimy także kraba- w tym przypadku to on jest analogią do skarabeusza.

Spiral Tarot
Aspekt trójbogini. Mroczny aspekt wody, jako głębin, w których powstają i z których wynurzają się nasze lęki.

Shadowscapes Tarot
Zawsze, gdy patrzę na tę kartę, pierwsze przychodzą mi na myśl grzybki halucynogenne.
Iluzja, tajemnica, inne światy, fantasy, strach.

Tarot of the Old Path
Karta Księżyca podpisana została w tej talii słowem "Iluzja".
Widzimy płaczącą wierzbę, w odbiciu kobiety (prawdopodobnie Bogini) możemy dostrzec łzę spływającą jej po twarzy. Mężczyzna stojący w wodzie prawdopodobnie również płacze. Jedynie kobieta wyciągająca ręce w stronę nieba zdaje się być w nieco lepszym nastroju. A może zanosi do Bogini błagania, by przerwała koszmar... Choć cała scena wydaje się być spokojna, przyjazna, to może ci ludzie mają jakieś iluzje, omamy, widzą swoje najgorsze koszmary...

Northern Shadows Tarot
Dzika strona człowieka, jego pierwotne instynkty, dzikość, nieokiełznanie.

Sensual Wicca Tarot
Bóg Anubis, w tle piramidy i ogromny księżyc w pełni. Widzimy również rzekę i wychodzącego z niej skorpiona. Ten wizerunek mówi o śmierci.

Tarot of the Elves
Macierzyństwo, opieka, wyczekiwanie.

Avalon Tarot
Mglisty blask księżyca oświetla ponurą scenerię. Nie jest ona zbyt przyjazna. Jakbyśmy się czuli, gdybyśmy znaleźli się w takiej sytuacji...?
Stojący na wzgórzu biały jeleń wydaje się dodawać nam otuchy, przypominać, że wszystko ma swój koniec i ten koszmar także się skończy. Pytanie tylko, jak...

Tarot of the Dream Enchantress
Widzimy tu jakąś postać, prawdopodobnie jest to Artemida.

W mitologii greckiej bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności; wielka łowczyni. Uważana również za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom. Podobnie jak Apollo był bogiem słońca i życia, tak Artemidę uznawano za boginię księżyca i śmierci. Wierzono bowiem, że bliźniacze rodzeństwo charakteryzuje podobna konstrukcja duchowa. Ze względu na związek między obrotami księżyca a przypływami i odpływami morza Artemidę zaczęto uważać za bóstwo opiekuńcze rybaków. Jej atrybutami były łuk , strzały i kołczan, a ulubionym zwierzęciem łania. Była córką Zeusa i Leto (Latony), siostrą bliźniaczką Apollina. Należała do grona 12 bogów olimpijskich. Bogini-dziewica[1]. Ulubionym zajęciem bogini było przemierzanie nocą dzikich górskich dolin, kotlin, gajów i lasów. Podróżowała zawsze w towarzystwie wiernych jej nimf. Jej obecność najbardziej odczuwano w pobliżu rzek i źródeł, w okolicach podmokłych i bagiennych. Uważano, że to podczas księżycowych nocy bezpieczniejsi są podróżni i trzody – Artemida była bowiem postrachem dla groźnych zwierząt. Jej ukochanym terenem łowieckim była Arkadia – dziewicza kraina wzgórz i zalesionych kotlin. Bliskie pokrewieństwo z Apollinem, a także afirmacja życia spowodowały, że uznano ją za wielką miłośniczkę tańca i muzyki.

2012: Tarot of the Ascension
Księżyc i Słońce. Oba te ciała niebieskie jednocześnie na niebie- to na pewno nie jest normalne. Być może ten wizerunek karty Księżyca mówi o anomaliach, dziwnych, nienormalnych stanach, sprawach. Nie wiadomo, czy jest noc, czy dzień, nie wiadomo, co się dzieje. Słońce toczy bitwę z księżycem- kto wygra...?

Dark Grimoire Tarot
Na tej karcie widzimy człowieka uciekającego przed jakimiś stworami. Może to symbolizować uciekanie przez własnymi lękami, odrzucanie mrocznej strony swojej osobowości. Wyszliśmy z miasta, udaliśmy się na przechadzkę po okolicznej dziczy, ale zapuściliśmy się za daleko i niechcący wkroczyliśmy na te mroczne tereny. Teraz uciekamy, z powrotem do znanego nam świata, gdzie wszystko jest poukładane, znajome, gdzie nic nie straszy. Jednak jeżeli już raz zbudziliśmy ten mrok, on już nie zaśnie i do końca życia będziemy musieli mieć się na baczności, by nie wpaść w jego sidła.

Necronomicon Tarot
Księżyc jako tajemnicze królestwo niedostępne dla zwykłych ludzi. Coś odległego, niedostępnego lub trudno dostępnego.

Deviant Moon Tarot
Księżyc ma duży wpływ na człowieka. Można powiedzieć, że "jesteśmy marionetkami w rękach Księżyca". To ukryte wpływy, manipulacje, przekazy podprogowe. Wydaje się nam, że jesteśmy wolni, że możemy robić co chcemy, ale tak nie jest. Zewsząd jesteśmy poddawani manipulacjom, na które nieświadomie się godzimy. Poznanie ludzkiej psychiki pozwala na umiejętne manipulowanie nami. Taki jest Księżyc w tej talii. Taka jest rzeczywistość.

Lord of the Rings Tarot
Ten wizerunek najbardziej "wyrzuca mi" kwestię faz księżyca. Zmienność, wiele twarzy. Cykle.

Revelations Tarot
Jest to talia uwzględniająca znacznie kart odwróconych. W pozycji prostej (górna połowa karty) mamy więc radość, zabawę. W pozycji odwróconej (dolna połowa karty) mamy natomiast chaos, zamieszanie, negatywne emocje, brak opanowania, niszczycielską siłę wody.

Chrysalis Tarot
Podróże, odkrywanie nowych lądów. Znalezienie swojego miejsca na Ziemi.

Crystal Visions Tarot
Tutaj również mamy zwrócenie uwagi na fazy księżyca. Poza tym ten wizerunek przywodzi mi na myśl sabat Imbolc.

Dark Fairytale Tarot
Tajemnicze ruiny. Nie wiadomo, co się stanie, kiedy postawimy kolejny krok. Światło księżyca potrafi zniekształcić rzeczywistość, a unosząca się mgła wcale nie ułatwia sprawy.

Dark Angels Tarot
Księżyc zasila mroczne strony naszej osobowości, kiedy on powstaje, powstają również nasze cienie.

Dragon Tarot
Niby mamy świetną perspektywę, niby wszystko świetnie widać... gdyby nie te chmury. Księżyc jako ukrywanie, zakrywanie, zatajanie. Nie możemy czegoś zobaczyć, dostrzec, ponieważ jest zakryte. Dopiero gdy przebijemy się przez ten "płaszcz", możemy przekonać się, co się pod nim kryje. Ale czasami takie nurkowanie w niewiadome może być bardzo ryzykowne.
Fantastical Creatures Tarot
Sowa i jednorożec- mądrość i czystość. Choć biorąc pod uwagę znaczenie karty Księżyc, powiedziałabym, że w tym wypadku jednorożec symbolizuje mistycyzm, magię.

Tarot of Sacred Feminine
Trójbogini: młoda dziewczyna, matka, staruszka. Księżyc w tej talii reprezentuje więc aspekty życia kobiety.

Housewives Tarot
Sen, marzenia senne.
Jane Austen Tarot
Ukazywanie emocji, wydobywanie naszych pragnień, marzeń na zewnątrz. Uświadamianie nam naszych prawdziwych emocji, prawdziwego stosunku do sprawy. Przed tym Księżycem nic się nie ukryje.
Japaridze Tarot
Yin i Yang. Yin tu dominuje, pokonuje Yang (a więc śmierć pokonuje życie, mrok pokonuje światło), ciemność otacza oko, nie pozwala nic zobaczyć. Jesteśmy w ciemności, nic nie widzimy, możemy błądzić po omacku, zmysł wzroku nam nie pomoże, gdy nie ma światła.

Law of Attraction Tarot
Mrok. Lęki. Sen (uśpiona w zimie przyroda). Zagłębianie się w mrok, w ten tajemniczy świat. Być może chcemy poznać sprawę, poznać nasze lęki- wtedy przestaniemy się bać, bo przecież strach wynika z nieznajomości, braku wiedzy.

Legacy of the Divine Tarot
Żywioł wody (dwa skierowane w dół trójkąty), trójbogini, bóg Thoth (egipski bóg Księżyca, patron mądrości, pomocnik Ozyrysa podczas ceremonii sądzenia zmarłych) trzymający Krzyż Ankh (symbol życia i nieśmiertelności).
Ludy Lescot Tarot
Widzimy tu jakąś postać (może to duch?), która lada chwila przekroczy coś w rodzaju bramy. Postać jest przysłonięta mgłą, cała scena jest bardzo tajemnicza, pełna napięcia.

Maroon Tarot
Mroczna, ponura sceneria... Niczym z najbardziej niepokojących koszmarów... Księżyc w tej talii na pewno nie ma pozytywnej wymowy.

Margarete Petersen Tarot
Trzecie oko, zdolności parapsychiczne. W zależności od tego, jak obchodzimy się z naszą ciemną stroną, możemy stać się jej panami albo jej więźniami. Na karcie widzimy skorpiona, skulonego (być może śpiącego) psa i wyjącego do księżyca wilka.

Mystical Cats Tarot
Wizerunek bardzo podobny do tego z Shadowscapes Tarot. Halucynacje, iluzje, tajemniczość.

Ceccoli Tarot
Tutaj Księżyc znowu mówi o śmierci, a także o głębiach podświadomości. Widzimy, że księżyc zbliża się do nowiu (symboliczna śmierć księżyca).

Pearls of Wisdom Tarot
Wróżenie, magia, rytuał. Zwrócenie uwagi na fazy księżyca. Jasnowidzenie, siła kryształów.

Psychic Tarot
"Shadow" czyli "cień". Ten wizerunek mówi o naszej ciemnej stronie, ale także o wszystkich aspektach naszej natury, jakie wiążą się z Yin.

Romantic Tarot
Romantyzm, miłość, delikatność.

Shaman Tarot
Duchy, nimfy wodne. Komunikacja z "magicznymi" istotami, przenikanie się wymiarów, światów. Wrażliwość na energie.

Silver Witchcraft Tarot
Księżyc jako siła żeńska. Postać z karty Kapłanki stojąca na piedestale wzywa siły księżyca.

Tarot Illuminati
Księżyc przysłania słońce. Dwie wieże tworzą coś w rodzaju bramy pomiędzy światem skąpanym w blasku księżyca, a światem oświetlonym przez słońce.

Tarot Mucha
Tajemniczość, dziewczęca niewinność, subtelność.

Tarot of Dreams
Portal do innego świata. Marzenia senne, fantastyczne krainy.

Tarot of Metamorphosis
Księżyc zniekształca obraz, tworzy iluzję, wypacza rzeczywistość.

Tarot of the Hidden Realm
Tutaj- podobnie jak w talii Northern Shadows Tarot- mamy zwrócenie uwagi na pierwotne instynkty, pewną dzikość, zwierzęcą stronę ludzkiej natury.

Tarot of the Sidhe
Kolejny wizerunek Księżyca jako karty iluzji, zniekształcenia rzeczywistości.

Tarot of Vampyres
Cmentarz. Wampirzyca udaje się w zaświaty. Śmierć.

Book of Shadows Tarot. As above
W tej talii karta Księżyca otrzymała nazwę "Samhain"- jednego z ośmiu sabatów celtyckich. Przeczytać o nim możecie tu.
Decyzja, żeby Księżyc został reprezentantem Samhain, była wg mnie bardzo trafna. W końcu Samhain to ostateczny początek panowania sił ciemności, a Księżyc to właśnie zwycięstwo sił ciemności nad siłami światła, Yin nad Yang.

Book of Shadows Tarot. So below
Jednoczenie się z przyrodą, praca z żywiołem wody, korzystanie z jej właściwości i energii księżyca.

Llewellyn Tarot
Mądrość pozwala przeniknąć iluzje. Wiedza niczym miecz pozwala przeciąć jej zasłony i ujrzeć świat taki, jakim naprawdę jest.

Transparent Tarot
Trzecie Oko, intuicja. Tutaj ten właśnie aspekt karty Księżyca został przedstawiony. A więc znowu: wiedza pozwala przeniknąć iluzje. Kto przejrzał na oczy, ten już nigdy nie ulegnie iluzji.

Vision Quest Tarot
Cykle, rytmy przyrody. Przypływy i odpływy.

Wildwood Tarot
Jajo życia spoczywa na dnie rzeki (?). Coś się zapowiada. Nowe życie wkrótce powstanie.

Witches Tarot
Hekate- bogini księżyca, magii, nocy, nekromancji, rozdroży, ciemności, widm, pani podziemi.

Alchemy 1977 England Tarot
Wilkołak, a więc znowu: pierwotne instynkty, dzika natura.

Gothic Tarot Anny Stokes
Mistycyzm, magia, fantastyka.
Arthurian Tarot 2007
Ten wizerunek przywodzi mi na myśl cykl życia, cykl reinkarnacyjny: narodziny, śmierć, narodziny, śmierć, itd. Powracanie do miejsca swoich narodzin, do początku- obejmuje to również powracanie do świata dusz po każdej inkarnacji.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

POLECAM 
PONIEWAŻ PRZEDSTAWIAM W NIM, 
JAK INTERPRETOWAĆ KARTY (I NIE TYLKO).

 _-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_

5 komentarzy:

 1. Świetny wpis :) Mam czasem problem z interpretacją tej karty - była jedną z trzech, które stanowiły odpowiedź w pewnym rozkładzie (ktoś inny rozkładał karty, nie ja, zastrzegam) na temat mej twórczości. 3+3 karty, 2 pierwsze to miały być zalety, 3 pozostałe - wady. No i Księżyc dopiero z czasem zaczęłam rozumieć inaczej niż początkowo *wzdech*.
  Ciekawa jestem, jaka byłaby twoja interpretacja tych kart.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. :)
   Wiesz, ja zawsze interpretuję karty stricte po obrazkach, często mając zupełnie gdzieś typowe tarotowe znaczenie- to mój styl (ale każdy ma swój, oczywiście). Stąd daną kartę w danej talii- dajmy na ten przykład Księżyc z Tarot of the Sidhe- raz zinterpretuję tak, a innym razem zupełnie inaczej. I dlatego raczej nie potrafiłabym zinterpretować czegoś w rodzaju: "na pytanie o związek wyciągnęłam trzy karty: Króla kielichów, 5 buław i Wieżę- powiedzcie mi, co to znaczy". Co prawda zawsze jest ten punkt wyjścia (czyli wiedza o tym, co typowo tarotowo te karty znaczą), jednak na obecnym etapie dla mnie jest to po prostu zbyt... płytkie, w pewnym sensie. Z drugiej strony absolutnie nie neguję tego typu interpretacji- i w tym jest pewien powód, dość głęboki (że tak powiem), niezwiązany za bardzo z samą kwestią interpretacji, tylko raczej ogólnie z "działaniem" kart.

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. W przypadku talii odchodzących dość wyraźnie od korzeni czysto intuicyjna interpretacja jest dla mnie zrozumiała (BTW przeglądałam wczoraj świeżo odebrany z księgarni Wildwood Tarot - piękny i chyba naprawdę mój), ale akurat w przypadku tej wróżby był to Rider-Waite, więc chyba (?) trudniej odejść tu od "kanonicznego" znaczenia kart. Jednak jestem głównie kolekcjonerką tarotów, więc nie powinnam się wymądrzać.
  Tak naprawdę to szukałam u ciebie jakiejś tam pomocy, bo jakiś czas temu zwątpiłam w sens własnej twórczości (a poświęciłam jej bardzo dużo), ale pewnie to nie miało sensu. Przepraszam, będę tylko z zainteresowaniem czytać wpisy i komentować recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ nie masz za co przepraszać. :) Wiesz, interpretacja rozkładu to raczej bardzo indywidualna sprawa, bo w końcu każdy interpretuje karty inaczej, więc jeśli ktoś rozkładał karty dla Ciebie i je zinterpretował, to można to uznać za właściwą odpowiedź (pomijam już kwestie sprawdzalności)- chyba że Ty sama miałaś zinterpretować, wtedy to już inna sytuacja.
   Nie wiem, w którym miejscu rozkładu był Księżyc, ale poza nim było przecież jeszcze 5 kart, więc powinno się rozpatrywać odpowiedź w odniesieniu do całości, a nie tylko do jednej karty.

   Odniosę się jeszcze do tego, co napisałaś na samym początku komentarza: otóż każdy inaczej pracuje z kartami, inaczej je interpretuje, więc to, czy pracując z Tarotem Rider-Waite'a trudniej jest odejść od kanonicznego znaczenia kart, czy też nie, jest kwestią indywidualną. Dla mnie np. nie jest to żadnym problemem, choć rzeczywiście pewne tendencje do przywoływania z pamięci tradycyjnych znaczeń kart jednak są. Przez to, że pracuję tak dużo z tak wieloma rozmaitymi niekanonicznymi taliami tarota (oraz taliami-wyroczniami i innymi- a to też ważne), coś się we mnie jakby otworzyło, stąd nawet mając przed sobą te typowo klasyczne talie, jak Rider-Waite Tarot czy Thoth Tarot, moja interpretacja często okazuje się zupełnie ignorancyjna wobec przyjętych znaczeń konkretnych kart- i nie jest to dla mnie w jakikolwiek sposób nieodpowiednie, po prostu, to mój styl. A każdy ma przecież swój własny. ;)

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. W przypadku karty na foto nr 2. można stwierdzać, że osoba w swojej intencji nie robi nic, zachowuje się jak rak (cofa się lub bardzo nikłe kroki podejmuję w swojej sprawie), ma jedną drogi ale dwie możliwości() 2 wierzy. Po dwóch stronach błędnej i właściwej decyzji ma poparcie osób z swojego bliskiego otoczenia.

  OdpowiedzUsuń

Masz ochotę podzielić się słowem? Zapraszam! :)