czwartek, 30 lipca 2015

Lammas/Lughnasadh

Lammas jest świętem obchodzonym w noc z 31 lipca na 1 sierpnia. To czas pierwszych zbiorów (początek okresu zbiorów), a także przypomnienie, że dni są coraz krótsze, a Bóg-Słońce powoli traci siły. Bogini przyjmuje ten fakt ze smutkiem, jednak raduje ją rosnące w niej życie- umierający Bóg-Słońce żyje w niej w postaci przyszłego potomka. Jest to pierwszy sabat jesienny- powoli wkraczamy w jesień, a tym samym w mroczną część roku- w czasie którego dziękuje się ziemi za plony i prosi, by pozwoliła z nich czerpać w przyszłości. Lammas jest radosnym świętem- celebracją pełni życia, obfitości i radości z plonów- jednak towarzyszy mu świadomość śmierci i nadchodzącej ciemności. Sabatem, który znajduje się po przeciwnej stronie Koła Roku, jest Imbolc, podczas którego świętuje się potencjał światła i Boga-Słońca. W Lammas natomiast cieszymy się wszystkim, w czym ten potencjał się zamanifestował.
Jest to również czas przyjrzenia się efektom naszej pracy we wszystkich dziedzinach życia, dziękczynienia za to, co otrzymaliśmy do tej pory, a także dawania w zamian, by okazać swoją wdzięczność. W tym czasie celebrujemy to, co zebraliśmy w naszym życiu. To czas na naukę cierpliwości i zrozumienie, że niektóre rzeczy potrzebują czasu, by wydać owoce. To także czas ogólnych rozliczeń i sprawiedliwości.

Na koniec tego krótkiego wpisu chciałabym życzyć Wam wszystkim mile spędzonego Lammas. :)
No i parę obrazków, które- moim zdaniem- najlepiej oddają klimat tego sabatu...


4 komentarze:

 1. To już dziś. Nie wierzę, że tak szybko to minęło. :) Planowałem zrobić jakiś rozkład na Lammas, ale teraz remont i nie ma zbytnich warunków. ;)

  W każdym razie, również życzę szczęśliwego Lammas. :)

  LM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Ech, muszę przyznać, że i dla mnie nieco zaskakujące jest, jak szybko ten czas mija...

   Usuń
 2. Oj, mija czas nieubłaganie. Również życzę radosnego Lammas. Ja już nawet kart nie widuję od dłuższego czasu - u mnie też panują remonty. :)

  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :)
   Heh, u mnie co prawda nie ma remontów, ale również niewiele czasu spędzam przy kartach- czasami człowiek potrzebuje zmian...

   Usuń

Masz ochotę podzielić się słowem? Zapraszam! :)