niedziela, 28 lutego 2016

Fey decks- talie z motywem elfów, duchów ziemi

Obecnie na rynku mamy całe mnóstwo rozmaitych talii z motywem elfów, wróżek, czy jak by tam tego nie nazwać. Motyw ten jest bardzo lubiany, popularny; przeważnie kojarzy się z małymi ludzikami ze skrzydełkami, aczkolwiek jest dużo więcej rodzajów tych stworzeń (lub raczej sposobów na ich przedstawienie...). Czy ktoś w nie wierzy, sądzi, że istnieją, czy też nie- to jego sprawa. Swoją wiedzę na temat tego rodzaju stworzeń przedstawiłam TUTAJ, zresztą ten post ma na celu jedynie przedstawienie rozmaitych talii z motywem- tak je będę ogólnie nazywać- elfów, a nie robienie wykładów na temat.

Zaprezentuję tu- nie wszystkie, ale pewną sporą część (a w każdym razie wszystkie, które znam)- talie z elfami; zacznę od tych, które posiadam w swojej kolekcji, później przejdę do tych, których nie mam. Niekoniecznie zupełnie wszystkie są typowo elfowe- niektóre z nich umieściłam na tej liście po prostu ze względu na ich elfowy klimat raczej, aniżeli to, czy na ich kartach znaleźć można faktyczne elfy (przykładami takich właśnie niezupełnie elfowych talii, acz o elfowym klimacie są: Beautiful Creatures Tarot, Crystal Visions Tarot, Wheel of the Year Tarot).

No to zaczynamy... Pisać o poszczególnych taliach tu nie będę, gdyż post ten ma na celu raczej niejako zebranie w jednym miejscu talii z motywem elfów, niż wyrażenie mojej opinii na temat kolejnych z nich.

TALIE TAROTA

Tarot of the Hidden Realm


Fey Tarot


Tarot of the Dream Enchantress


Tarot of the Sidhe


Twilight Realm: A Tarot of Faery


Fairy Lights Tarot


Shadowscapes Tarot


Paulina Tarot


Joie de Vivre Tarot


Beautiful Creatures Tarot


Crystal Visions Tarot


Wheel of the Year Tarot


Tarot of the Elves


Tarot of the Nymphs
Podobna do Tarot of Sexual Magic, z tym że- no właśnie- mamy tu nie zwykłych ludzi, a elfy, nimfy. Namalowana przez tego samego artystę, więc jeśli ktoś zna i lubi w/w talię, Tarot of the Nymps również może przypaść mu do gustu.


Mystic Faerie Tarot


Tarot of the Secret Forest
Bardzo nietypowa talia, ponieważ nie ma koszulek- tylna strona karty to biało-czarna wersja ilustracji znajdującej się z przodu (przykładowo poniżej został pokazany front i rewers Asa monet; oraz Królowa kielichów- front karty).TALIE WYROCZNIE (ORACLE DECKS)

Faeries Oracle i Heart of Faerie Oracle
Obydwie ilustrowane przez Briana Frouda.


Magical Messages from the Fairies Cards


Healing with the Fairies Cards


Wild Wisdom of the Faery Oracle


Oracle of the Dragonfae
Dragonfae, czyli smocze wróżki/smocze elfy (a więc taki marriage elfów ze smokami). Malowana przez siedmiu artystów, wydana dwa razy (pierwsza wersja różni się od drugiej nie tylko ogólnym wyglądem- tzn. ramki, koszulka, pudełko i okładka podręcznika- ale również ilustracjami na 12 kartach (z 43-ech)- w drugiej wersji wykonał je Jimmy Manton).
PS: Na filmiku- który włącza się po kliknięciu w nazwę talii- pokazana jest pierwsza wersja talii.


Faerie Guidance Oracle


Witchlings Deck of Spells


Mystical Wisdom Card Deck


Nature's Whispers Oracle 


Whispers of Love Oracle


Oracle of Shadows and Light
O ile przeważnie talie z elfami kojarzą się nam raczej pozytywnie, o tyle Jasmine Becket-Griffith rzuca nieco cienia na nasze wyobrażenia o tych istotach. Jeśli ktoś szuka nieco mroczniejszej (ale nie mrocznej- po prostu nie takiej jasnej, pełnej światła, cukierkowej) talii wśród tych w elfowym klimacie, może być dobra właśnie ta, lub...


Les Vampires Oracle
... no właśnie- lub Les Vampires Oracle. Ta to już nieco mroczniejsze klimaty.


Oracle of the Shapeshifters
Talia skupiająca się na symbolice zwierząt i shapeshiftingu.


Magical Times Empowerment Cards


W świecie Duchów Natury
Właściwie jest to talia poświęcona nie tylko elfom, ale w ogóle wszystkim mitologicznym istotom magicznym (jak to ja je określam), czyli m.in.: syrenom, olbrzymom, salamandrom, smokom, duchom, sylfom; każda karta reprezentuje jeden z tych rodzajów istot.


Enchanted Oracle


Dary Świata Elfów


Fairy Ring Oracle


The Fairy Pack
Talia w sumie nie tylko z elfami, ale generalnie z różnymi tego pokroju stworzeniami.


Dream Fairies Cards


Conscious Spirit Oracle


Faery Wisdom Cards


Amy Brown Oracle


Woodland Wisdom Oracle Cards


Messages from the Wee Folk


Faery Forest Oracle


INNE TALIE

The Runes of Elfland
Karty runiczne o motywie elfów. Ilustrował je Brian Froud, a więc ten sam artysta, który stworzył obrazy do wcześniej pokazanych dwóch talii, czyli Faeries Oracle oraz Heart of Faerie Oracle.


Ogham Alla Kiseleva
Dla niezorientowanych- ogham to, podobnie jak tarot czy runy, na przykład- odrębny system dywinacyjny. Niewiele mamy na rynku talii ogham, ta należy do takich bardziej elfowych.No a teraz talie, których w swojej kolekcji nie posiadam.


TALIE TAROTA

Fairy Tarot Cards


Faery Wicca Tarot


Victorian Fairy Tarot


Forest Floklore Tarot


Enchanted Tarot


Fairy Tarot


The Spirit of Flowers Tarot


Tarot of the Gnomes


Tarot of the Celtic Fairies


Faerie Tarot


Tarot of the Hidden Folk


Hezicos Tarot TALIE WYROCZNIE (ORACLE DECKS)

Inspirational Wisdom from Angels and Fairies Deck


Fairy Oracle


Wisdom of Elves and Fairies


Little Wings Guidance Cards


Gentle Wisdom of the Faerie RealmsINNE TALIE

Fairy Lenormand
Bardzo urokliwa talia lenormand, aczkolwiek ja nie bardzo bym ją polecała jeżeli ktoś chce używać kart lenormand wg tegoż systemu, a to dlatego, że jedną z cech dobrej talii lenormand jest czytelność kart w rozkładzie- jeśli karty mają dużo szczegółów, dużo się na nich dzieje, wtedy w rozkładzie ciężej jest odczytać przesłanie. Fairy Lenormand jest po prostu zbyt nabdziadźgana jak na talię lenormand, zbyt pełna rzeczy.
Aczkolwiek jeśli komuś to nie przeszkadza, to nie ma problemu.
Tym bardziej zaś nie ma problemu, jeśli kogoś nie obchodzi używanie kart lenormand zgodnie z owym systemem – bowiem w takim przypadku może sobie kart używać całkowicie po swojemu i nie zajmować sobie głowy systemem.
Także co kto wybiera.


Ogham Fairy
No i właśnie- ta talia ogham, w przeciwieństwie do pokazanej w grupie talii, które posiadam, jest już typowo elfowa. Cóż, elfy to (a w każdym razie popularnie tak się je pojmuje) duchy ziemi, a ogham to system oparty na symbolice drzew, więc w sumie pięknie pasuje.Także, jak widać, wiele jest talii z elfami, wiele można odnaleźć stylów, klimatów (np. lekka, zabawna i przyjazna lub nieco cięższa i poważna). Wśród takiej różnorodności na pewno każdy znajdzie coś mniej lub bardziej idealnego dla siebie. 


.
.
.

Btw, polecam TEN POST 
– taki "ostateczny przewodnik po interpretowaniu" (między innymi kart).
Trochę przydługi, ale po lekturze żadna talia 
(czy cokolwiek innego) 
nie będzie wam już problemem przy interpretacji. 
 
.
.
.


2 komentarze:

 1. Piękna kolekcja!
  Muszę Cię podpytać - gdzie dorwałaś talię Amy Brown Oracle? Już tyle się za nią oglądam, i nic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :)
   Amy Brown Oracle, o ile dobrze pamiętam (bo mam ją od dość dawna), kupiłam na Amazon. Jest też dostępna na Ashwood Arts, na przykład.

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Masz ochotę podzielić się słowem? Zapraszam! :)