sobota, 3 września 2016

Odrębność vs jedność. Bo wszystko ma swój cel...

Na pewnym poziomie- tym najbardziej podstawowym, najwyższym, na poziomie Źródła- jesteśmy jednością. Na tym najwyższym poziomie wszystko jest jednością. Bo wszystko jest Źródłem, a Źródło jest wszystkim.
Natomiast na tym naszym ludzkim poziomie wszystko jest odrębne.

Odrębność jest wartością samą w sobie. Gdyby nie było odrębności- na tym pewnym poziomie- wszystko byłoby jednością. A gdyby wszystko było jednością, to Źródło nie mogłoby doświadczać przez pryzmat miliardów-biliardów przeróżnych istot, przedmiotów. A więc nie byłoby rozwoju. Bo podstawą tego, że jest możliwy rozwój, jest właśnie to, że jest ta odrębność, że wszystko jest inne. Gdyby tego nie było, nie byłoby rozwoju.

Na początku było Tao. A potem Tao podzieliło się i powstało wszystko, co powstało.

Źródło właśnie po to się podzieliło- i wciąż dzieli- by móc doświadczać przez coraz to więcej i więcej istnień.
Na tym najwyższym poziomie wszystko jest jednym- czyli Źródłem. Jednakże na niższym poziomie wszystko jest odrębne. Każde coś- każda istota, każdy przedmiot- jest inne. Odrębność jest wartością samą w sobie- bo dzięki niej możliwy jest rozwój. Inność jest wartością samą w sobie- bo dzięki niej możliwy jest rozwój. Dzięki istnieniu tego miliarda miliardów przeróżnych istot, przedmiotów, Źródło może doświadczać przez te wszystkie istoty, przedmioty. Gdyby tej odrębności nie było, to wszystko byłoby takie samo. A gdyby wszystko było takie samo, to nie byłoby odrębności, tylko byłoby jednowielkiewszystko, czyli Źródło. No a przecież Źródło podzieliło się właśnie po to, by móc doświadczać przez pryzmaty tego wszystkiego... Rozumiecie?

Każdy jest inny. Każdy inaczej patrzy na świat. Każdy jest innym pryzmatem, przez który doświadcza Źródło. Musi tak być, bo po to istnieje odrębność, różnorodność. Bo każda istota, każdy przedmiot to odrębny, oddzielny pryzmat, przez który doświadcza Źródło. A więc nie ma choć jednej rzeczy, elementu, istoty we wszechświecie, która nie byłaby ważna dla Źródła- a więc (w związku z tym, że wszystko jest Źródłem, Źródło jest wszystkim) dla całego Istnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz ochotę podzielić się słowem? Zapraszam! :)